Krygowska Anna Zofia prof. dr
Matura 1922 rok.
Urodziła się w 1904 we Lwowie, w Zakopanem ukończyła szkołę powszechną i gimnazjum. Studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1923-1927), także na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat 1950 – O granicach ścisłości w nauczaniu geometrii elementarnej na Wydziale Filozoficzno-Przyrodniczym UJ, promotor prof. T. Ważewski. Profesor nadzwyczajny -1963 profesor zwyczajny – 1974. Zmarła w 1988 r. w Krakowie.
Anna Zofia Czarkowska-Krygowska lata dzieciństwa i młodości związała z Zakopanem, gdzie skończyła szkołę podstawową i średnią. W tym okresie kształtowały się u tej młodej dziewczyny dwie pasje, które pomogły jej później w trudnych chwilach życiowych. Jedną była szkoła, a drugą góry.
Zakopiańskiemu gimnazjum prof. Krygowska zawdzięczała bardzo dobre wykształcenie humanistyczne: była zapaloną czytelniczką literatury pięknej, którą poznawała w językach oryginalnych, jakich uczyła się w szkole, a więc po francusku, niemiecku i po łacinie. Oprócz nauk humanistycznych w zakopiańskim gimnazjum z wielkim zainteresowaniem poznawała tajniki matematyki co spowodowało, że wybrała później studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Druga pasją obok nauki były góry, które pokochała w młodości i została im wierna do końca życia. Wędrówki górskie z czasów szkolnych zawsze ciepło wspominała, a krótkie coroczne urlopy spędzała w góralskiej chacie na Cyrhli, gdzie nabierała sił do dalszej intensywnej pracy naukowo-dydaktycznej.
W latach 1923-1927 odbyła studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i podjęła pracę jako nauczycielka matematyki.
W działalności A. Z. Krygowskiej możemy wyróżnić dwa zasadnicze okresy:
– lata 1927 do 1950 to okres pracy w szkołach podstawowych i średnich / tajne komplety podczas okupacji/;
-lata 1950 do 1988 to praca w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie.
Oprócz pracy naukowej i dydaktycznej prof. Krygowska brała aktywny udział w licznych konferencjach i spotkaniach nauczycieli matematyki, na których dyskutowano wiele problemów metodycznych i merytorycznych związanych z nauczaniem matematyki. Wśród tych problemów przewija się często podnoszone przez prof. Krygowską zagadnienie takiej konstrukcji treści nauczania matematyki szkolnej, aby w sposób maksymalny zbliżyć ją do bieżących postępów w tej nauce.
W 1936 r. ukazują się pierwsze publikacje Zofii Krygowskiej, a w 1937 pierwszy podręcznik „Matematyka dla pierwszej klasy gimnazjum”.
W czasie okupacji hitlerowskiej prof. Krygowska organizowała i kierowała tajnym nauczaniem w powiecie nowotarskim. Wielu jej uczniów z tego regionu zawdzięcza swój udany start w pracy zawodowej po wojnie tylko i wyłącznie nauce na tajnych kompletach, czemu niejednokrotnie dawali oni wyraz przy okazji różnych spotkań z Panią Profesor.
Po wojnie Zofia Krygowska wróciła do czynnej pracy nauczycielskiej w Krakowie. W 1949r. podjęła pracę naukowo-dydaktyczną na WSP w niepełnym wymiarze godzin, a w 1950 uzyskała stopień doktora nauk matematyczno-przyrodniczych na Wydziale Filozoficzno-Przyrodniczym UJ w Krakowie. Od 1950 roku pozostaje pełnoetatowym pracownikiem naukowym WSP w Krakowie. Równocześnie z tworzeniem podstaw dydaktyki matematyki prof. Krygowska rozpoczęła działania na rzecz kształcenia kadry dydaktyków matematyki.
Na początku lat 60-tych pod jej kierownictwem powstało ogólnopolskie seminarium nauczycieli akademickich i nauczycieli matematyki. W ramach tego seminarium zostały opracowane podstawy metodologiczne dydaktyki matematyki.
Działalność prof. Zofii Krygowskiej wywarła także głęboki wpływ na międzynarodowy ruch modernizacji nauczania matematyki i na powstanie dydaktyki matematyki jako dyscypliny naukowej, czym Pani Profesor zyskała ogólne uznanie i szacunek w europejskich środowiskach naukowych.
Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie, której była wierna przez całe życie, uhonorowała prof. Krygowską w 1977 r. tytułem doktora honoris causa, a Polskie Towarzystwo Matematyczne honorowym członkostwem. 16 maja 1988 niespodziewana śmierć przerwała pracowite i pełne poświęcenia życie Pani Profesor.
opracowała: Barbara Święchowicz