II Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia-08.10.2007 r.

Szanownym członkom, którzy nie mogli być obecni na naszym spotkaniu przytaczamy najważniejsze fragmenty Sprawozdania z pracy Zarządu za ostatnie dwa lata.

Pierwszym zadaniem Zarządu było dokonanie stosownych zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz zgłoszenie w Urzędzie Skarbowym. Zarząd pomyślnie dokonał niezbędnych zmian w Rejestrze a na dzień 30 listopada posiadał już REGON i NIP. Dokonano również wyboru banku. Od stycznia 2006r. Stowarzyszenie posiada konto w Fortis Bank Polska.

Siedzibą Stowarzyszenia jest budynek LO przy ul. Słonecznej 1. Zarząd doprowadził do umieszczenia na budynku “Liliana 2” tablicy informacyjnej Stowarzyszenia. Należy podziękować naszemu Członkowi Bronisławowi Cukrowi za bezinteresowne wykonanie gabloty zamieszczonej w szkole. Stowarzyszenie od dwóch lat posiada stronę Internetową, którą systematycznie prowadzi sekretarz Stowarzyszenia Piotr Kyc. Od początku działalności stronę odwiedziło około 20 tysięcy Internautów. Stowarzyszenie posiada również swoje logo zaprojektowane prze naszego członka Bogdana Lenarta.

Zarząd podjął szereg uchwał o przyjęciu członków. Poza przyjmowaniem nowych członków omawiano m.in. następujące zagadnienia:

  • Ustalenie regulaminu konkursu na logo Stowarzyszenia i jego przeprowadzenie – konkurs przeprowadzono, ale zwycięzców nie wyłoniono, Zarząd postanowił, że do projektu logo zostanie wykorzystany motyw tarczy szkolnej jaka obowiązywała w Liceum przez kilkadziesiąt lat.
  • Wystąpienie z wnioskiem do Starosty Powiatu Tatrzańskiego o przyznanie nagrody dla wieloletniego pracownika szkoły pani Janiny Bandury.
  • Zaproszenie byłych dyrektorów szkoły, Pani Marii Majerczyk i Pana Zbigniewa Szeligi, do przyjęcia statusu członka wspierającego Stowarzyszenia. Wyżej wymienione osoby zaproszenie przyjęły.
  • Umieszczenie tablicy informacyjnej na budynku szkoły.
  • Pomoc szkole w przeprowadzeniu niezbędnych remontów – dwóch członków Zarządu Piotr Kyc i Maciej Rzankowski pełnili funkcje Radnych w Radzie Powiatu Tatrzańskiego, byli wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu i członkami Komisji Oświaty. Na skutek między innymi ich działania, po wielu latach niedofinansowania szkoła otrzymała środki na wymianę okien (300 tys. zł), a później parapetów w całym budynku. Niedługo ta kwota będzie wynosiła około 500 tys. zł.
  • Po otrzymaniu informacji o powstaniu w USA Klubu Uczniów i Sympatyków LO im. Oswalda Balzera Zarząd postanowił nawiązać współpracę z wyżej wymienionym Klubem za pośrednictwem byłego nauczyciela LO, Jana Skupnia. Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze owoców spotkania z p. Skupniem, który obiecał całą sprawę poprowadzić.
  • Rozważano propozycję Jana Skupnia, aby w LO reaktywować Młodzieżowe Ognisko Związku Podhalan przy LO. Jadwiga Marchewka, członek Stowarzyszenia, podjęła się tego zadania i obecnie pracuje nad opracowaniem planu pracy Ogniska.
  • Uwzględniono zalecenia Komisji Rewizyjnej dotyczące zmiany deklaracji i umieszczenia na niej numeru konta bankowego Stowarzyszenia.
  • Podjęto decyzję o organizowaniu Spotkań Opłatkowych dla członków Stowarzyszenia.
  • Zorganizowano spotkanie z Bartłomiejem Szczerbą, specjalistą do pozyskiwania Funduszy Europejskich, w celu rozmowy o możliwościach pozyskania środków finansowych na realizację celów statutowych. Efektem spotkania była uchwała o opracowaniu projektu Biura Karier Młodzieży.
  • Postanowiono, że w przyszłości Stowarzyszenie spróbuje włączyć się w organizację wycieczek do miejsc Pamięci Narodowej w ramach programu MEN.
  • Zarząd przymierzał się do realizacji projektu adresowanego do uczniów naszej szkoły. Projekt pod nazwą ” Tylko dla orłów” byłby sfinansowany przez Fundację Bankową Ludwika Kronenberga. Celem projektu jest przygotowanie młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem do lepszego funkcjonowania na rynku pracy. Projektem zajmowali się członkowie Zarządu Jacek i Marek Dykowie. Ostatecznie realizacja projektu nie była możliwa.
  • Wyróżniono dwie uczennice LO, Joannę Motykę i Paulinę Przekupień, które pomagały przy pracach Stowarzyszenia. Przyznano im nagrody książkowe wręczone na koniec roku szkolnego.

Do Zarządu wpływała korespondencja, tak w formie elektronicznej, jak listownej. Zarząd na bieżąco zapoznawał się z nią.

Zarząd prowadził cały czas akcję rekrutacji do Stowarzyszenia. Służyła temu promocja organizacji w środowisku zakopiańskim i poza nim. W tym celu członkowie Stowarzyszenia (Prezes Małgorzata Gładoch, dr Małgorzata Wonuczka – Wnuk – Członek Zarządu i Sekretarz Zarządu Piotr Kyc) brali udział w zakończeniu roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym i w spotkaniach rocznicowych absolwentów, m.in. maturzystów z lat: 1955, 1957, 1972, 1976, 1991.

Lekcję historii z uczniami LO przeprowadził również członek Stowarzyszenia, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Jerzy Bielawa. Temat spotkania: Sytuacja nauczycieli i młodzieży w czasie okupacji, tajne nauczanie.

Stowarzyszenie promowano również poprzez stronę Internetową, na której informuje się o celach Stowarzyszenia oraz umożliwia zainteresowanym zapisanie się. Strona jest przeglądana przez absolwentów na całym świecie.

Szczególnie dużo wejść notujemy z Australii gdzie około 30 Internautów co miesiąc sprawdza zawartość naszej witryny. Najczęściej odwiedzane są strony z galerią absolwentów, co wskazuje na potrzebę dalszej aktualizacji tego działu. Ciekawej lektury dostarcza również księga gości.

Informacje o działalności Stowarzyszenia ukazywały się w prasie oraz na portalach internetowych: www.watra.pl oraz www.ezakopane.pl

Stosowne informacje dla potencjalnych członków są umieszczane w gablocie znajdującej się w budynku szkoły. Prezes wielokrotnie korespondowała w sprawach członkowskich drogą elektroniczną z różnymi osobami np. z Francji, Londynu, Kanady i Austrii.

Zarząd bezpośrednio kontaktował się z osobami zainteresowanymi działalnością Stowarzyszenia lub szukającymi za naszym pośrednictwem różnych informacji. I tak, na przykład:

Maria Brodzińska – rocznik 1966 przysłała stare zdjęcia szkolne i informację o Jerzym Eysmoncie. Na jej prośbę została wysłana książka ,,80 lat Zakopiańskiego Gimnazjum”.

Kamil Klimowicz – rocznik 1966 przysłał stare zdjęcia szkolne.

Lilla Paszkiewicz – zwróciła się o tę samą książkę potrzebną do swojej pracy naukowej.

Dorota Kopcińska – prawnuczka Maksymiliana Wiśniowieckiego, nauczyciela w latach 1924-1926 uzupełniła informacje o nim zamieszczone na stronie oraz przysłała stare zdjęcia szkoły i p. Wiśniowieckiego.

Pan Jan Piwowarczyk przekazał świadectwo szkolne z roku 1920 swojej matki, Janiny Mosz, która była siostrzenicą Władysława Orkana, oraz inne materiały związane ze szkołą.

Witold Kirkor – pierwszy znalazł stronę Stowarzyszenia w Internecie i za pośrednictwem zarządu ponownie po latach nawiązał kontakt ze szkolnym kolegą, panem Bronisławem Nowią-Noiszewskim.

Dwukrotnie zorganizowano dla członków Stowarzyszenia Spotkanie Opłatkowe (17 grudnia 2005 i 16 grudnia 2006). Skorzystaliśmy z gościny Restauracji “U Wnuka”, za co dziękujemy Członkowi Zarządu Małgorzacie Wonuczce – Wnuk.

Podsumowując sprawy członkowskie należy stwierdzić, że w październiku 2005 roku członkami Stowarzyszenia było 27 osób. Tylu zainteresowanych wypełniło deklarację członkowską i dokonało wpłaty składki.

W październiku 2007 roku Stowarzyszenie liczy 107 osób. Najstarszy członek Stowarzyszenia zdał maturę w 1935 roku. Mamy członków z 30 różnych roczników maturalnych. Najliczniej reprezentowane są następujące roczniki: 1955, 1957, 1972, 1980 i 2007.

Prezes Stowarzyszenia Małgorzata Gładoch stwierdziła na zakończenie, iż decyzja o powołaniu Stowarzyszenia była bardzo słuszna. Stowarzyszenie staje się dla wielu absolwentów źródłem informacji o szkole, kolegach oraz miejscem spotkania po latach. Wyraziła nadzieję, że coraz więcej osób będzie chciało przekazywać Stowarzyszeniu różne cenne materiały związane z historią szkoły a przede wszystkim z losami jej znanych absolwentów. Bardzo serdecznie podziękowała całemu Zarządowi za owocną pracę oraz pani Helenie Kulisie za czuwanie nad naszymi finansami.

Zarząd dziękuje również Komisji Rewizyjnej za sumienność.