Malinowski Piotr

Matura 1963 rok.

TATERNIK, ALPINISTA, RATOWNIK TOPR, PRZEWODNIK TATRZAŃSKI, INSTRUKTOR TATERNICTWA, SKI-ALPINISTA

Urodził się 31 marca 1944 roku w Pińczowie, dokąd jego mama uciekała z okupowanej Warszawy, aby zaraz po jego urodzeniu zamieszkać w Zakopanem. Od najmłodszych lat Piotrek był związany z górami. W wieku 13 lat rozpoczął wspinanie, które stało się jego życiowa pasją. Był nie tylko taternikiem, wspinał się w Alpach, Pamirze, Hindukuszu, Kaukazie, w Andach, Himalajach i górach Norwegii. Od 1963 roku był aktywnym członkiem Polskiego Związku Alpinizmu, gdzie otrzymał stopień starszego instruktora, a także członkiem Klubu Wysokogórskiego w Zakopanem.
W 1967 roku został przewodnikiem tatrzańskim, później instruktorem PZN, a w 1968 ratownikiem tatrzańskim. W latach 1984-87 był kierownikiem Centralnego Ośrodka Szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu na Hali Gąsienicowej. W latach 1987- 1993 pełnił funkcję naczelnika najpierw Grupy Tatrzańskiej GOPR-u, później po reorganizacji TOPR-u.
Piotr Malinowski był jednym z najwszechstronniejszych ratowników tatrzańskich, jednym z najaktywniejszych uczestników zawodów w ski-alpinizmie, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Wykonał wiele trudnych zjazdów wysokogórskich, m.in. z Mylnej Przełęczy przez Komin Drewnowskiego do Czarnego Stawu.

Dla wielu młodych przewodników, ratowników i narciarzy wysokogórskich był niekwestionowanym autorytetem. Miał bardzo dobry kontakt z młodymi ludźmi, których z całych sił zachęcał do uprawiania kolarstwa górskiego i ski-alpinizmu. Dla każdego z nich był starszym kolegą, który pomagał, radził, dopingował.
Odszedł w połowie swej drogi, w pełni sił. Zmarł po krótkiej i ciężkiej chorobie w Krakowie 26 maja 1995 roku.
Na zawsze pozostał w ukochanych Tatrach.
Na Pęksowym Brzyzku ma swój symboliczny grób, a na tabliczce napis: “Piotrek Malinowski”, bo On był dla wszystkich i tych młodych i starszych po prostu Piotrkiem, kolegą i takim pozostał w ich pamięci.
Od 13 lat organizowany jest w Tatrach Memoriał im. Piotra Malinowskiego. Zawody te na stałe weszły do kalendarza imprez narciarstwa wysokogórskiego.

Więcej o samym memoriale na stronie: www.memorial.topr.pl