Jost Henryk

Matura 1939 rok.

Absolwent Politechniki Gdańskiej, inżynier, fotograf, autor ponad 180 prac naukowych z zakresu historii techniki i kultury materialnej Podhala. Działacz Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego, Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Związku Podhalan, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce oraz  Związku Byłych Żołnierzy AK.

Urodził się 21.08.1921r. w Zakopanem. Z wykształcenia był inżynierem mechanikiem z zamiłowania historykiem, znawcą kultury ludowej i materialnej Podhala. Podczas kampanii wrześniowej brał udział w obronie Warszawy, później działał w konspiracji i był żołnierzem plutonu AK „Żuraw”. W 1951 r. uzyskał dyplom inżyniera na Politechnice Gdańskiej. Po studiach powrócił do Zakopanego gdzie podjął pracę zawodową w „Miastoprojekcie-Kraków”, następnie w Krakowskim Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego / Pracownia w Zakopanem/.
Od 1964 r. aż do przejścia na emeryturę w 1981 r. pracował w „Balneoprojekcie”.
W 1953 roku opublikował pierwszy artykuł o zakopiańskich Kuźnicach. Od tego czasu ogłosił ponad 180 prac naukowych z zakresu historii techniki i kultury materialnej Podhala. Swe artykuły publikował m.in. w : „Kwartalniku Historii Nauki i Techniki”, ” Gospodarce Wodnej”, „Wiadomościach Hutniczych”, „Rudach Żelaza”,”Przeglądzie Odlewnictwa”, 'Podtatrzu”.
Henryk Jost posiadał ogromna wiedzę z zakresu historii techniki. Jego prace dotyczące tej tematyki to m.in. książki: „O górnictwie i hutnictwie w Tatrach Polskich”, „Katalog zabytków budownictwa przemysłowego w Polsce”, „Ludowe urządzenia energetyczne i mechaniczne i napędzie wodnym na Podhalu”, „Dzieje górnictwa i hutnictwa w Tatrach Polskich”, „Kuźnice Zakopiańskie”.
Oprócz czysto zawodowych zainteresowań Henryk Jost był doskonałym kronikarzem i znawcą kultury ludowej Podhala, świadkiem i współtwórcą historii lat międzywojennych i powojennych Zakopanego.
W 1987 roku wydał „Słownik gwarowych wyrazów technicznych z terenu Podtatrza”, a w 1989 roku ” Zakopane czasów okupacji”. Ogromną wiedzę techniczną i historyczną wykorzystał pisząc pracę doktorską, p.t. „Mechanika i energetyka ludowa na Podhalu” .W 1973 r. uzyskał doktorat w Instytucie Historii, Nauki, Oświaty i Techniki PAN. Swe doświadczenie i umiejętności przekazywał w działaniach podejmowanych na rzecz Zakopanego i Podhala.


Był aktywnym działaczem Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego, Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Związku Podhalan, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce oraz Związku Byłych Żołnierzy AK.
Zajmował się również fotografią dokumentalną i był autorem kilku wystaw fotograficznych. Za zasługi dla miasta i regionu został uhonorowany nagrodą literacką Zakopanego /1994/ i nagrodą burmistrza Zakopanego /2004/. Za całokształt działalności otrzymał: Order Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal Wojska, Krzyż Armii Krajowej, Medal Zwycięstwa i Wolności, Krzyż Zasługi Dla ZHP z Rozetą i Mieczami, medal” 60-lecia nadania praw miejskich Zakopanemu, odznakę” Za opiekę nad zabytkami ” , złotą i srebrną odznakę honorową NOT.

Henryk Jost zmarł 02 .12 .2006 roku w Zakopanem.