IV Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Stowarzyszenia-23.11.2013 r.

23 listopada 2013 roku w salach biblioteki Liceum Ogólnokształcącego w Zakopane odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Absolwentów LO im. O. Balzera w Zakopanem.
 Obszerne sprawozdanie z działalności dotychczasowego zarządu odczytała prezes Małgorzata Gładoch. Przygotowanie obchodów 100-lecia szkoły, w tym zorganizowanie rajdu dla młodzieży, koncertu, wydanie przewodnika po grobach zmarłych nauczycieli, przygotowanie wystawy fotografii archiwalnych to tylko niektóre z licznych inicjatyw Stowarzyszenia.

Za najważniejszą uznano publikację książkową, jaka została przygotowana i wydana z okazji jubileuszu „Piękne 100 lat istnienia. Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem.1912-2012” pod red. Małgorzaty Wnuk.

Sprawozdanie z pracy Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem za lata 2009 – 2013

           1. Władze Stowarzyszenia

Zarząd został wybrany na Zebraniu Walnym w dniu 21 listopada 2009 roku i w kadencji 2009-2013 pracował w następującym składzie:

Małgorzata Gładoch- Prezes
Piotr Kyc – wiceprezes
Małgorzata Wonuczka -Wnuk – sekretarz
Anna Jasiorkowska – skarbnik
Maciej Rzankowski – członek
Maciej Rojowski – członek
Barbara Święchowicz – członek

Komisja Rewizyjna

Jerzy Bielawa – przewodniczący komisji
Jacek Dominiak – członek
Witold Osiński – członek

Księgowość Stowarzyszenia prowadziła pani Helena Kulisa

Posiedzenia Zarządu odbywały się regularnie. Zarząd odbył w okresie sprawozdawczym dwadzieścia jeden posiedzeń protokołowanych.

  Tematyka posiedzeń była związana z realizacją celów statutowych Stowarzyszenia oraz dodatkowych działań podjętych przez Zarząd. Na posiedzeniach przyjmowano również nowych członków do Stowarzyszenia Absolwentów.

Szczegółowa tematyka posiedzeń Zarządu znajduje się w Księdze Protokołów, a przedstawiony poniżej opis działań Zarządu jest konsekwencją podejmowanych uchwał.

              2. Sprawy członkowskie:

Zarząd prowadził akcję agitacyjną w celu pozyskania nowych członków. Ważną rolę pełniła strona internetowa oraz obecność członków Zarządu na spotkaniach okolicznościowych absolwentów. Dobrą okazją były obchody jubileuszu 100-lecia Szkoły podczas których zapisało się do Stowarzyszenia kilkadziesiąt osób.

W okresie sprawozdawczym nie wpłynęła ani jedna rezygnacja z członkostwa. Nikt nie został go również pozbawiony.

Z posiadanych przez nas informacji wynika, że od ostatniego Walnego Zebrania ubyło 4 członków. Zmarli: Józef Karpiel – Zakopane, rocznik 1955 /zm.20.10.2012 r./, Witold Kirkor – Gdańsk, rocznik 1946 /zm.26.11.2011 r./, Maria Jakubczak – Zakopane, rocznik 1951 /zm.24.11.2011 r./, Halina Gąsienica – Zakopane – rocznik 1971 /zm.19.10.2011 r./.

W okresie od 21-11-2009 do 23-11-2013 Zarząd rozpatrzył kandydatury i przyjął do Stowarzyszenia 83 osoby. Obecnie Stowarzyszenie liczy 257 członków.

Zakończono zamieszczanie informacji o absolwentach kończących szkołę. Ze zdjęć dostępnych w szkolnym archiwum tworzono również tableau przedwojennych absolwentów „Szarotki”.

Weryfikacja list absolwentów wymagała pracy w nowotarskim archiwum. Obecnie posiadamy prawie wszystkie zdjęcia roczników. W okresie 4 lat absolwenci czterokrotnie zwracali się z prośbą o usunięcie zdjęcia oraz informacji o sobie ze strony internetowej. Zdjęcia i informacje usuwano z Internetu niezwłocznie. Zdarzały się również prośby o zamieszczenie zdjęć absolwentów pominiętych z przyczyn nieznanych nam (np. brak fotografii i informacji w dokumentach szkolnych).

Jest to najliczniej odwiedzany dział na naszej stronie internetowej.

W celu udostępnienia naszej organizacji szerszej społeczności i umożliwienia kontaktów między absolwentami założono profil SALOOB BALZER na Facebook’u. Obecnie jest 197 zarejestrowanych „znajomych”.

Omawiając sprawy członkowskie należy wspomnieć o Darczyńcach, którzy są także członkami Stowarzyszenia. Do dnia dzisiejszego darowizny na cele statutowe Stowarzyszenia przekazało 38 osób. Lista Darczyńców znajduje się na stronie internetowej naszej organizacji.

Członkowie naszego Stowarzyszenia otrzymali również różnego rodzaju wyróżnienia. W dniu 13 grudnia 2011 roku pan Wacław Martyniak, absolwent LO i członek Stowarzyszenia, został odznaczony Krzyżem Wolność i Solidarność za odwagę i zaangażowanie w działalność „Solidarności” w latach osiemdziesiątych. Odznaczenie państwowe nadał na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas uroczystej akademii z okazji 100-lecia LO im. O. Balzera w Zakopanem, na wniosek Stowarzyszenia Absolwentów nasz wieloletni nauczyciel i wychowawca, artysta rzeźbiarz prof. Czesław Jałowiecki został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, natomiast wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Piotr Kyc, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.  Oba odznaczenia wręczyła w imieniu ministra pani Eliza Kujan z Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej.

Zarząd Stowarzyszenia, z okazji Jubileuszu 100-lecia Szkoły, stosowną uchwałą z dnia 18.10.2012 roku przyznał kilkudziesięciu osobom (w tym naszym członkom) okolicznościowy Medal Jubileuszowy w dowód szacunku oraz uznania dla ich pracy. Medal ten symbolizuje przynależność do wielkiej rodziny absolwentów, wywodzących się z zacnej Szkoły Jubilatki, a także tych, którzy zapisali swoją kartę w jej historii, poprzez wniesiony trud wieloletniej pracy pedagogicznej i działalności na rzecz szkolnej społeczności. Medale przyznano następującym grupom osób: najstarsi absolwenci uczestniczący w zjeździe, burmistrzowie absolwenci, naczelnik wydziału kultury, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”- Gniazdo Zakopane, dyrektorzy szkoły, byli nauczyciele absolwenci, nauczyciele absolwenci pracujący w szkole, osoby pracujące na rzecz Stowarzyszenia, najhojniejsi indywidualni darczyńcy oraz sponsorzy jubileuszowego rajdu edukacyjnego.

Lista osób wyróżnionych Medalem Jubileuszowym stanowi załącznik nr 1 do Sprawozdania. 

W wyniku ogłoszonego przez Zarząd konkursu: „Gdzie kogo wywiał halny wiatr” przyznano dwa zaszczytne tytuły naszym absolwentom. Tytuł Ambasadora Stowarzyszenia Absolwentów w kraju otrzymał Pan Krzysztof Kühn – matura 1965, Sopot, a tytułem Ambasadora Stowarzyszenia Absolwentów za granicą zostali wyróżnieni Państwo Janina i Jarosław Kicińscy – matura 1975, Australia.

Na stronie internetowej członek Zarządu Barbara Święchowicz prowadziła systematycznie rubrykę „Znani absolwenci”. Obecnie na tej liście figuruje 25 nazwisk. Są to: Bogumił Andrzejewski, Waldemar Dziki, Jerzy Eysymontt, Jerzy Filar, Wincenty Galica, Elżbieta Gruszczyńska, Henryk Jost, Witold Kirkor, Maciej Krasicki, Szymon Krasicki, Zofia Krygowska, Piotr Malinowski, Maciej Mischke, Jerzy Mituś, Bronisław Orawiec, Andrzej Parczewski, Ewelina Pęksowa, Jerzy Polański, Bożena Prochaska, Barbara Tondos, Eugeniusz Turyna, Krzysztof Wojna, Adam Bachleda – Curuś, Piotr Bąk oraz Janusz Majcher.

Inny dział pod nazwą „Absolwenci działają” prowadził wiceprezes Piotr Kyc. Zamieszczano tam informacje o kilkudziesięciu imprezach organizowanych przez absolwentów lub takich, w których brali znaczący udział. Informacje te były również zamieszczane w serwisie internetowym www.watra.pl, co zdecydowanie zwiększało grono odbiorców tak w kraju, jak i za granicą. 

  3. Działalność Statutowa

    Kadencja Zarządu w latach 2009-2013 przypadła na Jubileusz 100-lecia Liceum. W związku z tym Zarząd kontynuował oraz podjął szereg nowych działań związanych z Jubileuszem, opis których stanowi oddzielną część sprawozdania.

Udział w życiu miasta

Członkowie Zarządu co roku brali udział w uroczystościach miejskich organizowanych z okazji 11 Listopada i 3 Maja. Włączyli się również czynnie w coroczne kwesty zaduszkowe na zakopiańskich cmentarzach, których celem była zbiórka funduszy na renowację zabytkowych grobów.

Stowarzyszenie co roku brało udział w Konkursie na zadania z zakresu kultury uzyskując i rozliczając środki na swoje działania. 

Udział w spotkaniach absolwentów

Przedstawiciele Stowarzyszenia – Prezes Małgorzata Gładoch i wiceprezes Piotr Kyc brali udział w paru spotkaniach jubileuszowych absolwentów, m.in. 30-lecie-rocznik 1980, 35-lecie-rocznik 1975, 20-lecie-rocznik 1990. Uczestnicy spotkań, w ramach upominku od Stowarzyszenia, otrzymywali swoje tableau wielkości A4. Była to również okazja, aby poinformować o istnieniu Stowarzyszenia i zachęcić absolwentów do wstąpienia w nasze szeregi. Relacje ze spotkań zamieszczano na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Udział w życiu szkoły i uroczystościach szkolnych

17 października 2010 r członek Stowarzyszenia, prokurator Jacek Dyka, na prośbę prezes Małgorzaty Gładoch, spotkał się z młodzieżą klas drugich w naszej szkole. Przez pięć godzin lekcyjnych w sposób bardzo przystępny mówił o odpowiedzialności młodych ludzi wobec prawa. Poruszył takie zagadnienia jak: narkotyki, dopalacze, jazda samochodem pod wpływem alkoholu i środków odurzających, przywłaszczanie cudzego mienia, konsekwencje fałszowania dokumentów, itd.  Stowarzyszenie bardzo dziękuje koledze za poświęcony czas i zachęca innych absolwentów do powrotu w mury szkoły w celu dzielenia się swoją wiedzą z uczniami.

   Od trzech lat Zarząd organizuje spotkania uczniów klas trzecich z absolwentami, którzy są pracownikami Komisji Europejskiej. Są to Bartłomiej Balcerzyk (rocznik 1996) i Filip Skawiński (rocznik 1997). Ostatnie takie spotkanie odbyło się 31 października tego roku.

   Co roku, w kwietniu Prezes Małgorzata Gładoch brała udział w pożegnaniu absolwentów Liceum. Wspierała ją w tym przedsięwzięciu sekretarz Małgorzata Wnuk.

W roku 2010 Zarząd wziął udział w szkolnych uroczystościach patriotycznych: posadzenie Dębów Katyńskich przy szkole.

Z okazji Święta Zmarłych rokrocznie nawiedzano groby profesorów i zapalano znicze. Porządkowano również teren wokół tablicy pamiątkowej O. Balzera na Pękowym Brzyzku (Barbara Święchowicz) ufundowanej staraniem Stowarzyszenia w roku 2008. 

Delegacja Zarządu uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych dr Wincentego Galicy, znanego i zasłużonego dla miasta absolwenta szkoły oraz pięciu profesorów: Aleksandry Lewcun, Jerzego Chmielewskiego, Haliny Gąsienicy (członek), Marii Jakubczak (członek) i Janusza Pennara.

 Stowarzyszenie zaprosiło dr hab. Magdalenę Pyter, kierownika Katedry Administracyjnego Prawa Gospodarczego na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie w celu wygłoszenia wykładu dla młodzieży Liceum, zatytułowanego, „Przyczyny utraty niepodległości Polski.”. Do biblioteki szkolnej trafiły artykuły wykładowcy poświęcone Oswaldowi Balzerowi: Wkład prof. Oswalda Balzera w powstanie i funkcjonowanie Katedry Historii Prawa Polskiego na Uniwersytecie we Lwowie oraz Działalność dydaktyczna Profesora Oswalda Balzera.    

Dr hab. Magdalena Pyter, przekazała na ręce Stowarzyszenia dwa egzemplarze swojej pracy habilitacyjnej pt.„Oswald Balzer i lwowska szkoła historycznoprawna.”  Jeden z nich trafił do szkolnej biblioteki.

W ramach wspomagania szkoły w organizowaniu obchodów 100-lecia wytypowano Macieja Rzankowskiego i Piotra Kyca do pracy w powołanym przez Dyrektora Szkoły Komitecie Organizacyjnym.

Spotkania dla członków Stowarzyszenia

Zarząd zorganizował dla swoich członków i sympatyków trzy spotkania opłatkowe w Restauracji „U Wnuka”. W sumie od roku 2005 zorganizowano 7 spotkań. Podczas tych spotkań wystąpił m.in.  zespół muzyczny złożony z absolwentów szkoły. Zapraszano nauczycieli, dyrekcję i władze miasta.  

W dniach od 16.04 do 18.04.2010 r. przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia, wraz z grupą absolwentów szkoły, odbyli retrospektywną podróż do Lwowa. Głównym celem wyjazdu były odwiedziny grobu Patrona zakopiańskiego liceum,Oswalda Balzera oraz oddanie hołdu poległym Orlętom Lwowskim.

Nawiązano kontakt z p. Anną Lewak, studentką ze Lwowa, która w imieniu Stowarzyszenia opiekowała się przez dwa lata grobem Patrona na cmentarzu Łyczakowskim. Kontakt niestety się urwał.

Działalność statutowa związana z udziałem Stowarzyszenia w obchodach 100-lecia szkoły

Jubileusz 100-lecia był wyzwaniem dla całej społeczności szkolnej. Również i dla naszego Stowarzyszenia.  Działania wpisujące się w 100-lecie rozpoczęliśmy jeszcze w roku 2005. Koncepcja systematycznie realizowana w czasie dała efekty w postaci szeregu inicjatyw, które Stowarzyszenie zaplanowało i z sukcesem zrealizowało.

Omawiając całość działań Zarządu związanych z obchodami 100-lecia należy wspomnieć, że jednym z ważnych celów przy zakładaniu Stowarzyszenia było wsparcie szkoły w organizacji Jubileuszu.

Oto inicjatywy Stowarzyszenia podjęte dla upamiętnienia 100-lecia:

  1. Założono i prowadzono stronę internetową stowarzyszenia.
  2. Założono tableau internetowe dla absolwentów szkoły.
  3. Zamieszczano bieżące i archiwalne informacje o absolwentach szkoły.
  4. Informowano o działaniach podejmowanych przez absolwentów.
  5. Otoczono opieką grób Profesora O. Balzera we Lwowie.
  6. Zorganizowano sesję naukową poświęconą prof. O. Balzerowi.
  7. Wydano materiały posesyjne.
  8. Wykonano i umieszczono tablicę upamiętniającą prof. O. Balzera na Cmentarzu Zasłużonych w Zakopanem.
  9. Opracowano tekst tablicy edukacyjnej poświęconej patronowi szkoły, którą wykonano i umieszczono w schronisku w Morskim Oku.  
  10. Organizowano coroczne spotkania opłatkowe dla członków Stowarzyszenia i osób zaproszonych.
  11. Wydano książkę z okazji 100-lecia LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem.
  12. Zorganizowano koncert dla młodzieży w 100-lecie LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem.
  13.  Przygotowano wystawę fotografii archiwalnych oraz dokumentów i prac absolwentów LO im. Oswalda Balzera.
  14. Zakupiono tablice ekspozycyjne i ramy do fotografii.
  15. Zgromadzono i prezentowano archiwalia fotograficzne.
  16. Wykonano okolicznościowy znaczek.
  17. Wykonano okolicznościowy medal.
  18. Opracowano i wydano przewodnik po cmentarzu, opisujący groby nauczycieli i pracowników szkoły.
  19. Przygotowano i przeprowadzono konkurs „Gdzie kogo wywiał halny wiatr”, mający na celu odszukanie absolwentów we wszystkich zakątkach świata.
  20.   Zorganizowano Edukacyjny Rajd Jubileuszowy „Pamięci Oswalda Balzera” Zakopane – Morskie Oko dla uczniów szkoły.

Każde z wymienionych zadań było pracochłonne w przygotowaniu i realizacji. Większość prac wykonywali członkowie Zarządu.

Efekty naszej pracy służyły uczniom i lokalnej społeczności. Niektóre z inicjatyw pozostaną w szkole i mieście na lata.

Opisywanie realizacji każdego z wymienionych zadań wykracza poza ramy sprawozdania. Informacje szczegółowe znajdują się w protokołach oraz na stronie internetowej. Szerzej omówimy tylko pięć inicjatyw z 20 zrealizowanych.

Stowarzyszenie, w ciągu ostatnich lat, brało udział w konkursach z dziedziny kultury organizowanych przez Gminę Miasto Zakopane. Zdobyte doświadczenie pozwoliło nam na ubieganie się o środki na realizację pomysłów związanych bezpośrednio z Jubileuszem szkoły.

   Najważniejszy był rok 2012, kiedy trzy wnioski o dotacje, opracowane i złożone przez Małgorzatę Gładoch, Małgorzatę Wonuczkę – Wnuk i Barbarę Święchowicz, zostały zatwierdzone przez Urząd Miasta. Były to następujące zadania:

1. Wydanie książki z okazji 100-lecia LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem-30.000 zł

Książka ” Piękne sto lat istnienia. Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem 1912-2012″ była najważniejszą (obok tablicy na Cmentarzu Zasłużonych) jubileuszową inicjatywą Stowarzyszenia Absolwentów. Redaktor wydania – sekretarz Zarządu, dr Małgorzata Wonuczka – Wnuk, podjęła się trudnej pracy stworzenia obrazu historii Liceum w dosyć krótkim czasie. Cały zespół redakcyjny w składzie: Małgorzata Wnuk – redaktor, Małgorzata Gładoch, Lesław Dall oraz Witold Osiński wykonał wielką pracę, do której próżno szukać odniesienia w innych placówkach obchodzących jubileusze.

Promocja książki odbyła się w dniu 24 października 2012 roku, w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego.

Pierwszy nakład książki został wyczerpany w czasie Zjazdu. W związku z dużym zainteresowaniem publikacją Zarząd podjął decyzję o dodruku książki. Dodruk w ilości 500 egzemplarzy wykonano dzięki wsparciu finansowemu absolwenta szkoły Adama Bachledy- Curusia.

 2. Zorganizowanie koncertu w 100-lecie LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem-16.800 zł.

Koncert odbył się 21 września 2012 r. Wybrano interesującą kapelę Another Pink Floyd grającą muzykę kultowej grupy Pink Floyd. Zespół był słuchany przez uczniów zakopiańskiej szkoły przez ponad 40 lat! Koncert z muzyką „Floydów” miał połączyć pokolenia maturzystów. Przed koncertem głównym z artystycznym repertuarem wystąpili następujący uczniowie: Laura Dorociuk – Graca, Katarzyna Lassak, Ewelina Rzadkosz oraz absolwenci: Duet „nuff naff” w składzie – Dominika Behounek i Piotr Stępień oraz Beata Skulska – Papp, której towarzyszyła Zuzanna Wiercioch, również uczennica naszej szkoły. Koncert prowadziła Pani Ewa Czamańska, członek Stowarzyszenia. Wszystkim artystom pamiątkowe dyplomy wręczyła Prezes Małgorzata Gładoch. Gwiazdą wieczoru był zespół Another Pink Floyd. Usłyszeliśmy album The Dark Side of the Moon oraz utwory z takich słynnych albumów jak Wish You Were Here, Atom Heart Mother, The Wall. Koncert był ucztą dla miłośników muzyki progresywnej. „Młodsze roczniki” miały możliwość odkrycia piękna i potęgi muzyki jakiej słuchali uczniowie liceum przez kilkadziesiąt lat. 

Zarząd dziękuje nauczycielom, a szczególnie Franciszkowi Łojasowi, członkowi Stowarzyszenia i pozostałym osobom za pomoc w zorganizowaniu tego historycznego koncertu.

3. Zorganizowanie wystawy fotografii archiwalnych oraz dokumentów i prac absolwentów LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem-5.259 zł

  Wystawę fotografii archiwalnych oraz dokumentów i prac absolwentów, otwarto w dniu 17 września 2012 roku. Ekspozycję wykonała Anna Jasiorkowskaz pomocą Joanny Strączek i Barbary Święchowicz. Zarząd dziękuje również Witoldowi Osińskiemu, członkowi komisji rewizyjnej za pomoc przy gromadzeniu i opisywaniu zdjęć. Na otwarciu były władze samorządowe ze Starostą Tatrzańskim Andrzejem Gąsienicą Makowskim i Burmistrzem Miasta Zakopane Januszem Majchrem. Było wielu absolwentów z ubiegłych lat oraz młodzież. Otwarcie tej historycznej wystawy rozpoczęło obchody 100-lecia naszej szkoły.

4. Zorganizowanie Jubileuszowego Rajdu Edukacyjnego Pamięci prof. Oswalda Balzera.

  Rajd odbył się w dniu 28 września. Był zorganizowany we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem. Celami imprezy zorganizowanej dla uczniów szkoły było upamiętnienie 100-lecia Szkoły poprzez: przejście szlaku turystycznego Palenica Białczańska – Morskie Oko, udział uczestników w Konkursie Wiedzy o działalności prof. Oswalda Balzera – patrona Szkoły – oraz o historii szkoły i o Tatrach, udział w odsłonięciu tablic okolicznościowych upamiętniających działalność dwóch niezwykłych Polaków – prof. Oswalda Balzera, oraz hr. Władysława Zamoyskiego. Wystawiono 13 drużyn. Młodzież wykazała się dużą wiedzą.

 Przed rozstrzygnięciem Konkursu Wiedzy uczestnicy imprezy oraz zaproszeni goście wzięli udział w historycznej uroczystości odsłonięcia dwóch tablic pamiątkowych, jakie zostały umieszczone na werandzie schroniska. Swoją obecnością zaszczycili nas: wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Skupień, Przewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego Edward Tybor, Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska – Stanisław Łukaszczyk, dyrektorzy szkół noszących imiona upamiętnionych osób: dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem Marek Donatowicz i dyrektor Szkoły Podstawowej im. hr. Wł. Zamoyskiego w Brzegach Piotr Boczek.

 Tablica upamiętniająca hrabiego Władysława Zamoyskiego ufundowana przez Klub im. hr. Wł. Zamoyskiego w Zakopanem została odsłonięta przez Prezesa Klubu, absolwenta naszej szkoły Piotr Bąka. Drugą tablicę poświęconą profesorowi Oswaldowi Balzerowi, a ufundowaną przez Stowarzyszenie Absolwentów I LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem odsłoniła Prezes Stowarzyszenia Małgorzata Gładoch. Następnie złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym hr. Władysława Zamoyskiego, założyciela Fundacji „Zakłady Kórnickie” i dobroczyńcę dla Tatr. Po uroczystościach Kierownik Rajdu Piotr Kyc ogłosił wyniki, a zaproszeni goście wręczyli najlepszym drużynom atrakcyjne nagrody.

5. Opracowanie i wydanie przewodnika po grobach tych, którzy tworzyli historię Szkoły

Przewodnik pt. „Pamięci Tych, co odeszli” to wynik pracy członków Zarządu: Barbary Święchowicz oraz Macieja Rojowskiego. Przewodnik zawiera zdjęcia 44 grobów nauczycieli i pracowników Szkoły wraz z informacją o nauczanym przedmiocie, latach pracy oraz lokalizacją grobu. Zawiera on również zdjęcie tablicy upamiętniającej prof. O. Balzera znajdującej się na Pęksowym Brzyzku oraz fotografię grobu patrona Szkoły we Lwowie. Jest to bardzo potrzebne wydawnictwo, zwłaszcza dla tych absolwentów, którzy chcą wyrazić swoją wdzięczność za uzyskaną edukację nawiedzając groby profesorów. Zarząd dziękuje Panu Pawłowi Gajowskiemu, rocznik 1968, członkowi Stowarzyszenia, za pomoc w realizacji tego projektu.

Współpraca z innymi organizacjami i osobami

Zarząd dziękuje następującym instytucjom za wsparcie naszej działalności: 

Aqua Park Zakopane
Fundacja Zakłady Kórnickie
PEC Geotermia Podhalańska S.A.
Polskie Koleje Linowe w Zakopanem
PSS Społem Zakopane
Starostwo Powiatowe w Zakopanem
Tatrzański Park Narodowy
Urząd Miasta Zakopane
Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska
Zespół Szkól Ogólnokształcących w Zakopanem  

Sytuacja finansowa Stowarzyszenia

Stan konta na dzień 31.10.2013 – 13,443,67 zł

Posiadane środki rzeczowe: tablice wystawiennicze, książki (drugie wydanie)

Podziękowania dla osób i firm.

 Cała działalność Zarządu opierała się na społecznej pracy jego członków oraz wsparciu udzielanym nam przez osoby oraz instytucje. Działania przedstawione w tym sprawozdaniu to wynik ciężkiej, zespołowej pracy wszystkich członków Zarządu, którym bardzo dziękuję za owocną współpracę. Ustępujący Zarząd ma nadzieję, że dobra praca służąca społeczności absolwentów oraz Szkole będzie kontynuowana przez nowe władze Stowarzyszenia.

Dziękuje pani Helenie Kulisie naszej księgowej.

Dziękuje członkom Komisji Rewizyjnej za życzliwe uwagi.   

Dziękuję dyrektorowi Panu Markowi Donatowiczowi za umożliwienie nam spotkań w budynku szkoły.

Podczas wyborów wybrano nowy zarząd, który ukonstytuował się następująco:

  Prezes – Maciej Rojowski
  Wiceprezes – Barbara Święchowicz
  Sekretarz – Małgorzata Gładoch
  Skarbnik – Krystyna Kois

  Członkowie zarządu:
  Piotr Kyc
  Anna Jasiorkowska
  Małgorzata Wonuczka-Wnuk.
  W skład Komisji Rewizyjnej weszli:

  Jacek Herman – przewodniczący
  Maciej Rzankowski – członek
  Stanisław Wróbel – członek