III Walne Zebranie Sprawozdawczo-WyborczeCzłonków Stowarzyszenia-21.11.2009 r.

Szanownym Członkom, którzy nie mogli być obecni na naszym spotkaniu przytaczamy najważniejsze fragmenty Sprawozdania z pracy Zarządu za lata 2007 -2009.

Zarząd działał w następującym składzie: Małgorzata Gładoch – Prezes ,Jacek Dyka – Wiceprezes, Piotr Kyc – Sekretarz, Anna Jasiorkowska – Skarbnik, Maciej Rzankowski – członek Zarządu, Marek Dyka – członek Zarządu, Małgorzata Wonuczka-Wnuk – członek Zarządu. Komisję Rewizyjną tworzyli: Jerzy Bielawa – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Jacek Dominiak – członek Komisji, Jacek Durczewski – członek Komisji Księgowość Stowarzyszenia prowadziła pani Helena Kulisa.

W okresie sprawozdawczym Zarząd odbył dziesięć posiedzeń protokołowanych. Tematyka posiedzeń była związana z realizacją celów statutowych Stowarzyszenia oraz realizacją dodatkowych działań podjętych przez Zarząd. W styczniu 2008 r., mając na uwadze 150 lecie urodzin Patrona naszej szkoły, Zarząd postanowił przystąpić do konkursu na realizację zadań z zakresu kultury organizowanego przez Miasto Zakopane. Złożyliśmy wniosek na realizację zadania publicznego pod nazwą „Edukacja kulturalna w zakresie twórczości naukowej oraz działalności zawodowej prof. Oswalda Balzera na terenie ówczesnej Galicji”.

Wniosek uwzględniał następujące działania:

  1. Projekt i wykonanie tablicy nagrobkowej upamiętniającej 150 rocznicę urodzin Oswalda Balzera.
  2. Organizacja sesji naukowej pt.: „Działalność naukowa i osiągnięcia zawodowe profesora Oswalda Balzera” i wykonanie materiałów z jej przebiegu.
  3. Organizacja konkursu wiedzy o patronie szkoły dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i po otrzymaniu dotacji w wysokości 7000 zł przystąpiliśmy do realizacji poszczególnych działań.

Z dużą satysfakcją stwierdzamy, że powyższe zadania zostały w pełni zrealizowane w październiku i listopadzie 2008r i okazały się sukcesem. Pierwotnym zamiarem Zarządu było umieszczenie tablicy nagrobkowej na grobowcu Oswalda Balzera we Lwowie. Jednakże ze względu na trudności z uzyskaniem stosownych pozwoleń postanowiliśmy umieścić tablicę pamiątkową na Pęksowym Brzyzku, która została odsłonięta 11 listopada 2008 r.

Drugim ważnym działaniem Zarządu mającym na celu kultywowanie pamięci i tradycji szkoły było zorganizowanie wykładu dla młodzieży i społeczności Zakopanego na temat: „Poglądy Oswalda Balzera na przyczyny utraty niepodległości Polski”. Wykład odbył się 5 października 2009r a wykładowcą była dr Magdalena Pyter z KUL. Wykonanie tego zadania było możliwe dzięki uzyskanej dotacji z Urzędu Miasta. Szczegółowe informacje odnośnie tych dwóch projektów znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia. Patronami medialnymi projektów byli: „Dziennik Polski” oraz Podhalański Serwis Informacyjny „Watra”.

Ponadto:

  • Zastanawiano się nad możliwością sporządzenia spisu nauczycieli i pracowników Liceum zmarłych, pochowanych na cmentarzach zakopiańskich i opublikowania go. Mógłby to być wkład w przygotowania do 100-lecia Szkoły.
  • Podczas spotkania z Dyrektorem Szkoły p. Markiem Donatowiczem postanowiono wspólnie powołać Komitet Organizacyjny Obchodów 100-lecia szkoły.
  • Rozważono wniosek Komisji Rewizyjnej o przygotowanie znaczka okolicznościowego z okazji Walnego Zebrania. Stwierdzono, że taki znaczek mógłby być wydany z okazji 100-lecia Szkoły.
  • Zarząd brał udział w uroczystościach pogrzebowych zmarłych profesorów i pracowników szkoły: Zofii Kowalskiej, Stanisławy Słaboń, Antoniego Świądra oraz Janiny Bandury.
  • Zarząd reprezentował absolwentów z roczników 1968, 1979 i 1985 zainteresowanych wykonaniem nagrobka prof. Antoniego Świądra i zajął się sprawami formalnymi z tym związanymi. Nagrobek został wykonany 30 października 2009r.
  • Zawiadamiano wszystkich absolwentów o śmierci profesorów za pośrednictwem strony internetowej oraz portalu Nasza Klasa.

Do Zarządu wpływała korespondencja, tak w formie elektronicznej, jak listownej. Zarząd na bieżąco zapoznawał się z nią.

Zarząd prowadził cały czas akcję rekrutacji do Stowarzyszenia. Służyła temu promocja organizacji w środowisku zakopiańskim i poza nim. W tym celu członkowie Zarządu brali udział w zakończeniu roku szkolnego klas trzecich w Liceum Ogólnokształcącym i w spotkaniach rocznicowych absolwentów, m.in. maturzystów z lat: 1968 (40-lecie), 1974 (35-lecie), 1977 (30-lecie), 1978 (30-lecie).

Podczas takich spotkań absolwenci, za pośrednictwem Stowarzyszenia, przekazywali dla szkoły różne dary. Rocznik 1964, klasa 11 C, ufundowała profesjonalną kserokopiarkę a klasa 11 B przekazała na ręce Rady Rodziców 1500 zł na zakup sprzętu audio.

Jeszcze raz składamy podziękowania za te godne naśladowania inicjatywy.

Obecnie Stowarzyszenie liczy 174 członków.

Od ostatniego Walnego Zebrania przybyło 63 członków. Najliczniej reprezentowane są następujące roczniki: 1957 (12 os.), 1980 (12 os.), 2007(12 os.), 1955 (11 os.), 1968 (11 os.), 1972 (10 os.), 2009 (9 os.) i 1977 (8 os.).

Zakończono główne prace nad tablem absolwentów zamieszczonym na stronie internetowej Stowarzyszenia. Znajduje się tam 59 roczników od 1949 do 2009. Niektóre roczniki wymagają jeszcze korekty i uzupełnienia. Stworzono również tablo nauczycieli.

Dwukrotnie zorganizowano dla członków Stowarzyszenia Spotkanie Opłatkowe (16 grudnia 2007 i 19 grudnia 2008). Skorzystaliśmy ponownie z gościny Restauracji „U Wnuka”, za co dziękujemy Członkowi Zarządu Małgorzacie Wonuczce – Wnuk.

Uważamy, iż Stowarzyszenie wypracowało sobie stałe miejsce w życiu szkoły. Stało się również ważnym ogniwem między absolwentami a szkołą. Organizacja została powołana 4 lata temu między innymi po to, żeby swoją pracą uczcić 100-lecie Szkoły.

W nadchodzących latach, oprócz dalszego realizowania celów statutowych, Stowarzyszenie włączy się w działania podjęte przez Szkołę zmierzające do przygotowania tej ważnej uroczystości w 2012 r.

W szczególności postaramy się nawiązać kontakt ze wszystkimi absolwentami przed uroczystościami jubileuszowymi.

Chcielibyśmy również dla członków Stowarzyszenia zorganizować wyjazd do Lwowa w celu odwiedzenia grobu patrona szkoły, Oswalda Balzera.

Bardzo serdecznie dziękuję całemu Zarządowi za dobrą i skuteczną pracę oraz pani Helenie Kulisie za rzetelne prowadzenie naszej księgowości.