Filar Jerzy

Matura 1972 rok.

Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Artysta-muzyk, autor tekstów, animator kultury.

Urodził się 23 kwietnia 1953 r. w Rzeszowie, jednak całe swoje dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Zakopanem, stąd zakopiański w nim duch.
Działalność artystyczną rozpoczął w Młodzieżowym Domu Kultury “Jutrzenka” w Zakopanem, w latach 60-tych założył zespół Big-Beat’owy “Vines”. Przed maturą związał się z zakopiańsko-krakowskim zespołem “Konsolidacja Zakopane” grającym muzykę z pogranicza jazzu. Podczas studiów, w latach 70-tych grał w zespole AST WAT na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. W tym też czasie wraz z grupą Przyjaciół założył zespół Nasza Basia Kochana, którego był głównym kompozytorem, wykonawcą piosenek do słów Jacka Cygana jak również swoich.
Piosenki autorstwa Jurka Filara wielokrotnie wykonywane były na Festiwalach Polskiej Piosenki w Opolu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, m.in. przez zespoły: Nasza Basia Kochana, Wały Jagiellońskie oraz piosenkarzy: Grażynę Łobaszewską (“Za szybą”), Ewę BemMarylę Rodowicz (“Jola Ola”, “Listopady liści”), Janusza Rewińskiego (“Stary star”), Jacka CyganaJean’a Piervon z Francji.
Jerzy Filar brał również udział w wielu programach kabaretowych, m.in. – “Rewa śpiewa”-show Janusza Rewińskiego-emitowany przez Pr. 1 TVP oraz TV Poznań; – “Kabaret Pigwa Show”-Program Bronisława Opałko; – od 1999 do 2006r. na stałe współpracował z panią Hanką Bielicką, prowadząc kabaretony pt.”Wizyta starszej Hani” na terenie całego kraju w Domach Kultury i w plenerach-wielokrotnie emitowane przez Pr. 2 TVP.
Jerzy Filar jest animatorem ruchu piosenek ludowych i folkowych. Współpracował w swoim mieście Zakopanem z Festiwalem Piosenki Ziem Górskich. Organizował i prowadził Klub Festiwalowy, na którym spotykały się na biesiadach muzycznych kapele i artyści z gór całego świata.
Od wielu lat prowadzi stałą działalność artystyczną. Na stałe współpracuje z autorem tekstów Jackiem Cyganem. Piosenki autorstwa obu Panów publikowane są na antenach Polskiego Radia i Telewizji oraz wydawane na płytach.
Od połowy lat 70-tych do chwili obecnej brał udział w wielu programach radiowych i telewizyjnych, m.in.-Studio 2-pr. 2 TVP;-Tylko w niedzielę-pr. 1 TVP-Telewizja Młodych;-Studio Lato 86;-Kawa czy Herbata (wielokrotnie); -Ziarno (program redakcji katolickiej);-TV Polonia (program autorski);-Jurek Filar u siebie-program autorski w Zakopanem;-Kocham Góry-program autorski z twórcami na Podhalu;-Koncert Nasza Basia Kochana i Przyjaciele-pr. 1 TVP;-Od Przedszkola do Opola z udziałem Jurka Filara-TVP 1;-Śpiewające Fortepiany z udziałem Jurka Filara-TVP 1.
Posługując się gitarą, harmonijką ustną i swoim specyficznym, nieco chrapliwym głosem, potrafi wydobyć niezwykłą głębię z tekstów swoich i Jacka Cygana. Osobowość sceniczna, duże poczucie humoru, niezwykła wokalistyka- to cechy sukcesu jego koncertów. Wywodząc się jednak z nurtu piosenki autorskiej ceni sobie głównie bezpośredni kontakt z publicznością, spontaniczne i wspólne śpiewanie.

NAGRODY i WAŻNIEJSZE WYDARZENIA:-wielokrotny laureat Festiwali Piosenki Studenckiej: Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Bazuna w Gdańsku, Yapa w Łodzi, FAMA w Szczecinie;-1975r. -wyróżnienie na XII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za piosenkę “Idę”;-1976r.-I nagroda na XIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie dla zespołu Nasza Basia Kochana oraz nagroda indywidualna za studencki Przebój Lata ’76 “Samba Sikoreczka”;-1978r.-I miejsce w plebiscycie Studia Gama-piosenka “Za szybą” wykonana przez Grażynę Łobaszewską (muz. Jerzy Filar, Andrzej Pawlukiewicz, sł. J. Filar, J. Cygan)-1978r.- udział w Festiwalu Opolskim- recital w amfiteatrze;-1978r.-udział w Finale VI Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Studenckiej w Poznaniu;-1983r.-Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie-piosenkę Jerzego Filara wykonał Francuz Jean Piervon;-1985r.-główna nagroda w koncercie piosenki aktorskiej w Opolu za piosenkę pt. “Stary Star” (muz. J. Filar, sł. J. Rewiński) wykonaną przez Janusza Rewińskiego;-1985r.-1987- udział w koncertach gwiazd na Pikniku Country w Mrągowie;-1993r.-koncert zespołu Nasza Basia Kochana w Teatrze Żydowskim w Warszawie (pierwszy skład zespołu)-2002r.-nominacja do Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2001 w kategorii Album Roku Poezja śpiewana/ Piosenka autorska dla albumu “Cienie”.

SPIS PUBLIKACJI:
1. Płyta analogowa “Nasza Basia Kochana” Polskie Nagrania (rok wyd. 1979).
2. Płyta analogowa “Za szybą” Tonpress (1979).
3. Płyta analogowa “Nieobojętność” Tonpress (1977).
4. Kompozycje na płycie “Grażyna Łobaszewska i Piotr Szulc”(1985).
5. Udział w autorskiej płycie Jacka Cygana Polskie Nagrania (1990).
6. Janusz Rewiński – płyta “Zadyma” – Jerzy Filar – autor wszystkich kompozycji (1990).
7. Nasza Basia Kochana i Przyjaciele – CD Live – koncert w Teatrze Żydowskim Pomaton (1993).
8. Prowadził stałą rubrykę w tygodniku “Przyjaciółka” – Anegdoty góralskie na wesoło (1992 – 1993).
9. Udział w płycie Jacka Cygana “Nasenki” (1985);10. Udział w serii płyt CD “Kraina Łagodności” Pomaton (1996 – 2000).
11. Na kajakowym szlaku – piosenki turystyczne (1997).
12. Pastorałki z ulic i z hal (1998).
13. Udział w płytach Jacka Cygana “Audiobiografia” (1998) – CD 1, CD 2.
14. Płyta autorska “Cienie” Pomaton (2001).
15. Babie lato – singiel (2004).
16. Kolędy z Krainy Łagodności (2004).