Andrzejewski Bogumił Witalis prof.

Matura 1939 rok.

Językoznawca-afrykanista i badacz i twórca języka somalijskiego, poeta, autor ponad osiemdziesięciu utworów: wierszy, poematów i opowieści.  

Urodził się 01.02.1922 roku w Poznaniu w rodzinie kupca. Kształcił się w Gimnazjum im. Bergera w Poznaniu, a w latach 1937-1939 w Gimnazjum i Liceum im. O. Balzera w Zakopanem. Podczas drugiej wojny światowej służył w Brygadzie Strzelców Karpackich i walczył pod Tobrukiem. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył anglistykę i językoznawstwo. W 1947 roku uzyskał stopień Bachelor of Arts in English Language and Literature. Swą wiedzę pogłębiał w kolejnych latach, studiując klasyczny język arabski i prowadząc badania nad językiem somalijskim. W latach 1955-1964 był wykładowcą języka i literatury kuszyckiej na Uniwersytecie Londyńskim, w dalszym ciągu prowadząc badania nad językami kuszyckimi w Etiopii, Kenii i Somalii.

W 1980 roku Bogumił Andrzejewski uzyskał tytuł profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Londyńskim. Po przejściu na emeryturę w roku 1982, prowadził dalsze badania w dziedzinie języka i literatury somalijskiej za co w 1988 roku został odznaczony przez rząd Somalii Orderem Gwiazdy Somalijskiej.

Bogumił Witalis Andrzejewski był twórcą nowoczesnego języka somalijskiego: alfabetu i zasad ortografii. Językiem stworzonym przez profesora posługują się dzisiaj miliony mieszkańców kilku państw Afryki m.in. Somalii, Kenii i Etiopii.

 Profesor Andrzejewski był nie tylko językoznawcą. Realizował także swe pasje poetyckie i prozatorskie. Napisał opowieść „Nad Atlantykiem” oraz wydał arkusz poetycki „Na wszelki wypadek”. Jest autorem zbioru osiemnastu utworów: poematów i opowieści „Podróż do krajów legendarnych” wydanych w Polsce w 2000 roku.  Swoje utwory Andrzejewski zamieszczał m.in. w londyńskich „Wiadomościach”, z którymi przez szereg lat współpracował.

Bogumił Witalis Andrzejewski zmarł 1 grudnia 1994 w Hemel. 15 marca 1995 roku w Londynie w kościele katolickim pod wezwaniem św. Anzelma i św. Cecylii zostało odprawione uroczyste nabożeństwo dla uczczenia Jego pamięci.

30 listopada 2011 roku odbyła się w Polsce sesja naukowa poświęcona jego pracy naukowej i pasjom poetyckim. Na sesję zaprosiła Fundacja Bogumiła Andrzejewskiego w Warszawie.