Znani absolwenci z wizytą w szkole – Szymon Krasicki, Dawid Kubacki, Maciej Kot

Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem rozpoczęło cykl spotkań pod tytułem “ZNANI ABSOLWENCI Z WIZYTĄ W SZKOLE”.
Pierwszym absolwentem, który po latach odwiedził szkolne mury był  prof. Szymon Krasicki z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, absolwent z roku 1955.

 Spotkania z ciekawymi, znanymi absolwentami Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem to kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Absolwentów tej szkoły. Pierwszym z cyklu było spotkanie z prof. dr hab. Szymonem Krasickim (matura 1955), który po ukończeniu zakopiańskiego liceum studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie a następnie w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie. Na tej uczelni obronił doktorat, habilitował się, objął stanowisko profesora nadzwyczajnego, funkcję kierownika Katedry Teorii i Metodyki Sportów Zimowych na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu tej uczelni. Został również zatrudniony w Instytucie Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu oraz w Instytucie Geografii na Wydziale Geograficzno-Biologicznym Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Był także trzykrotnym uczestnikiem zimowych uniwersjad zdobywając na każdej z nich brązowy medal w biegach sztafetowych. Był trenerem AZS w Zakopanem, prowadził kadrę biegaczek narciarskich. Został członkiem Rady ds. Kształcenia i Doskonalenie Kadr przy Ministrze Sportu, Prezydium Małopolskiej Rady Olimpijskiej i Polskiej Akademii Olimpijskiej, a także przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów AWF Kraków. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Spotkanie z prof. Szymonem Krasickim prowadził prezes Stowarzyszenia Absolwentów LO im. O. Balzera Maciej Rojowski, a uczestniczyli w nim także skoczkowie, olimpijczycy a zarazem absolwenci tej szkoły Maciej Kot i Dawid Kubacki.
Profesor Krasicki wspominał lata szkolne, wspaniałych – jak podkreślił pedagogów, m.in. Mieczysława Galicę, mówił o swojej pracy trenera i karierze naukowej. Obecnie jest także promotorem doktoratu Justyny Kowalczyk.
Obaj medaliści także wspominali lata szkolne i dzielili się refleksjami na temat Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Wychowawczynie obu olimpijczyków wręczyły im przyznane przez zarząd stowarzyszenia pamiątkowe medale 100-lecia szkoły, a prezes Maciej Rojowski życzyłby z następnych Igrzysk Olimpijskich przywieźli także medale. Upominek otrzymała także mama Macieja Małgorzata Kot, także absolwentka liceum.
Drugą część spotkania stanowił wykład prof. Krasickiego na temat możliwości przyznania Zakopanemu organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, po której miała miejsce dyskusja.
Na zakończenie prezes Maciej Rojowski podziękował profesorowi Sz.Krasickiemu, naszym skoczkom, a także poprzedniej prezes stowarzyszenia Małgorzacie Gładoch, która przez dwie kadencje (8 lat) pełniła tę funkcję przygotowując obchody jubileuszu szkoły.

Małgorzata Wonuczka -Wnuk

Profesor  Szymon Krasicki

Urodził się 29 grudnia 1936 w Poznaniu. Jego ojciec Władysław zginął w 1942 w Oświęcimiu. W 1950 z matką i rodzeństwem przeniósł się do Zakopanego, gdzie w 1955 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera.
Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, następnie w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie, którą ukończył w 1962. W trakcie studiów wziął udział w trzech zimowych uniwersjadach. Na każdej z nich zdobył brązowy medal w biegu sztafetowym.
W 1970 został pracownikiem naukowo-dydaktycznym WSWF/AWF w Krakowie. Objął stanowisko profesora nadzwyczajnego i funkcję kierownika Katedry Teorii i Metodyki Sportów Zimowych na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu tej uczelni.
Był trenerem w AZS Zakopane. Prowadził kadrę polskich biegaczek narciarskich (m.in. na igrzyskach olimpijskich w Grenoble w 1968 i Sapporo w 1972). Brał udział w przygotowaniach do igrzysk w Sarajewie w 1984 i jednocześnie trenował zawodników reprezentacji Jugosławii.
Został członkiem Rady ds. Kształcenia i Doskonalenie Kadr przy Ministrze Sportu, Prezydium Małopolskiej Rady Olimpijskiej i Polskiej Akademii Olimpijskiej, a także przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów AWF Kraków.
Przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego został odznaczony Złotym  Krzyżem Zasługi i Krzyżem Ka

Zobacz film Mateusza Janicy ze spotkania: